Elektrības kalkulators – ērts līdzeklis, aprēķinot izdevumus par elektrību!

Nereti, vadoties pēc elektrības sniedzēju piedāvājuma, nākas apjukt, kā rezultātā tiek izvēlēts neatbilstošs tarifs un, iespējams, arī pats elektrības sniedzējs. Bet kā salīdzināt šāda veida pakalpojumu? Palīgs šāda veida situācijās ir elektrības kalkulators, jo tas ļauj aprēķināt gan ikmēneša izdevumus, gan saprast, kāds tarifs būtu piemērotākais, ņemot vērā, cik daudz kilovatstundu tiek notērēts mēnesī. Lasi Aprekins.lv sagatavoto rakstu un noskaidro, kas ir elektrības kalkulators, kur to atrast un kā tas darbojas!

Elektrība ir viens no enerģijas veidiem, kuru pārveido dažādos veidos – gaismas, skaņas un siltuma veidā. Aptuveni 200 gadus cilvēki elektrību izmanto, lai apgaismotu un apsildītu mājokļus, darbinātu transportlīdzekļus, kā arī nodrošinātu dažādas ražošanas vajadzības. Ar tām ne tikai iespējams iedegt gaismu istabā, bet arī darbināt elektropreces un bez elektrības mēs nevaram iedomāties ikdienu.

Kā notiek elektrības skaitīšana?

Lai skaitītu elektrību, tiek izmantoti elektroenerģijas skaitītāji, Ar šo ierīču palīdzību tiek aprēķināts, cik konkrrētā mājsaimniecība patērē kilovatstundas (kWh) mēnesī, un pēc tam, vadoties pēc tarifa, aprēķina, cik nepieciešams maksāt par izmantoto elektroenerģiju. Elektrības skaitītājā uz tā plāksnītes norādīts:

 • skaitītāja tips;
 • rūpnīcas numurs konkrētajam skaitītājam;
 • skaitītāja nominālās darba strāvas stiprums (ampēros);
 • maksimāli pieļaujamais strāvas stiprums (ampēros);
 • darba spriegums skaitītājam (voltos);
 • skaitītāja konstance (apgriezieni/kWh).

Elektroenerģījas iegūšana un pārvadīšana ir sareģīts process, tas noteikti nav jāzina kuram katram. Tomēr visiem mājokļu īpašniekiem vajadzētu zināt, kā izvēlēties piemērotu tarifu un nepārmaksāt par izmantoto elektroenerģiju savās mājās. Un, lai nekļūdītos, var palīdzēt elektrības rēķina kalkulators. 

Kur atrodams elektrības izmaksu kalkulators?

Šāda veida interneta rīki ir pieejami vairākās mājaslapās. Kur, piemēram?

 • Elektroenerģijas sniedzēju mājaslapā. Lielie elektroenerģijas sniedzēji – Latvenergo, Elektrum un citi piedāvā iespēju savās mājaslapās ievadīt datus par mājoklī patērēto elektroenerģijas daudzumu, tādējādi ļaujot atrast piemērotāku tarifu, kas atbilst patērētajam daudzumam.
 • Salīdzināšanas portālos. Jau detalizētāks ir salīdzināšanas portālu kalkulators. Lai arī tur nepieciešams ievadīt vien patērēto kilovatstundu daudzumu, iespējams iepazīties ar elektroenerģijas sniedzējiem, to piedāvājumiem un, galvenokārt, izmaksām. 

Bet ar to viss nebeidzas. Kad atrasts kalkulators vai vēlamais elektroenerģijas sniedzējs, nepieciešams saprast, kādu informāciju jāievada rīkā un kādi elektrības tarifa kalkulatori pieejami. 

Elektrības kalkulators – kā darbojas?

Būtiski, ka šo kalkulatoru izmantošana ir pieejama ikvienam, neatkarīgi no tā, ar kuru elektrības pakalpojuma sniedzēju, iespējams, šobrīd ticis slēgts līgums un no kura šobrīd saņem elektroenerģiju. Elektrības cenas kalkulators var darboties dažādi, ir advancētāki un ir ļoti primitīvi, atkarīgs no tā, cik daudz informācijas nepieciešams ievadīt. Piemēram, ir kalkulatori, kuros:

 1. atsevišķi nodalīta informācija mājsaimniecībām un uzņēmumiem, jo uzņēmumu gadījumos kalkulatorā ievadāmā informācija krietni atšķirsies;
 2. atsevišķi nodalīti tarifi, piemēram, viens, kurā ir nemainīga samaksa par kilovatstundu visu diennakti, otrs, kurā šī samaksa ir atšķirīga dienā un naktī;
 3. jāievada tikai kilovatstundu skaits, taču šādi ir paši primitīvākie kalkulatori, jo ar to palīdzību ne vienmēr var iegūt precīzu informāciju, ja plānots salīdzināt tarifus uzņēmumiem.

Bet ko lielākoties nepieciešams atzīmēt kalkulatoros?

Kas jāievada kalkulatorā?

Kalkulators nepieprasa Tavus personīgos datus. Advancētākos kalkulatoros nepieciešams ievadīt ne tikai mēnesī lietoto kilovatstundu daudzumu, bet arī:

 • fāžu skaitu;
 • elektroenerģijas cenu. 

Ja tiek veikts aprēķins uzņēmumiem, papildus nepieciešams ievadīt arī:

 • sprieguma pakāpi;
 • atļauto slodzi;
 • dienas zonas patēriņu;
 • nakts/brīvdienu zonas patēriņu u.c.

Aprekins.lv – tas ir ērts un vienkārši izmantojams rīks, lai atvieglotu savu ikdienas dzīvi. Vai Tu jau aprēķināji, kura pakalpojuma sniedzēja tarifs Tev ir vispiemērotākais? Atrodi kādu no kalkulatoriem un veic aprēķinus, ja līdz šim tas vēl nav izdevies!